Vilistlane R. R. Randväli lõpetas Ühisgümnaasiumi 2017. aastal, õppis arhitektuuri valikaine moodulis ja jagas enda mõtteid ja kogemusi arhitektiks arenemise teekonnast huvilistega 17. jaanuaril.
Neli aastat väldanud õpinguid Tallinna Tehnikakõrgkoolis (TTK), arhitektuuri ja urbanistika erialal, hindab Rain Robert kõrgelt just praktilise ja mitmekülgse hariduse ning väga heade arhitektidest õppejõudude tõttu. Arhitektide Mihkel Tüüri ja Ott Kadariku mõtteviisi ja käekirjaga tunneb Rain Robert suurimat sidet ja nende õppejõudude käe all sai ta teostada ka enda bakalaureusetöö Pärnu õlletehase kvartali arenduse kohta (Jõe tn 1, 2, 3). Õpingutest meenutab Rain Robert veel keerukaid inseneeria valdkonna aineid, rohket käsitsi jooniste teostamist, pikki töiseid koolipäevi ja teise kursuse tudengina väga head kogemust Erasmus+ õpirändest Barcelonas.
Rain Roberti elus on alati olnud olulisel kohal tihe side loodusega, seda suuresti tänu oma pikaaegsetele hobidele 一 lumelaua- ja rulaspordile. Need sportlikud tegevused annavad arhitekti töös olulisi loovaid impulsse ja ideid. Loodusele mõeldes sünnivad hoonete projektilahendused, mille juures on tähtsad jätkusuutlikud materjalid ja kestlikkus.
Aktiivsete hobide ja arhitektuuri kokkusobitamise heaks näiteks on 2023. aasta kevadel kaitstud magistritöö Tallinna Tehnikaülikoolis, teemaks Pääsküla vana jäätmejaama arendus
tervisliku ajaveetmise ja sportimise keskuseks.
Projekteerimise ja disainiga on Rain Robert saanud tegeleda õpingute kõrvalt juba alates esimesest praktikast internina. Eriti meeldib talle hoone kavandamise juures käsitsi mudeldamise etapp ehk ideede otsingute faas, tegevused 3D-printimisega ja tehnilise ning kunstilise lahenduse pool. Arhitektuuriõpingutes ja töös on kaasaegsed tehnoloogiad tugevalt kaasatud ja nendega on vaja sammu pidada, tehisintellekti kasutamine või Gravity Sketch´i virtuaalreaalsuse rakendamine on huvitav ja päris kindlasti suureks abiks.
Rain Robert on osalenud erinevatel arhitektuuri konkurssidel Eestis ja mujal ja pürib arhitekti kõrgema kutsetaseme poole. Ettevõtjana tegutseb ta enda arhitektuuri- ja disainifirmas Beach Field Architecture and Design OÜ. Kui kliendiga töös on tähtsad kliendi soovid ja ootused, millega arvestada, siis konkurssidel saab keskenduda esmajärjekorras enda ideede esitamisele.
Rain Roberti arvates on arhitektiharidus paljude võimalustega elukutse, sest tegutseda võib avalikus- ja erasektoris või ettevõtjana. 10. klassi arhitektuuri valikkursuse õpilased said kohtumisel näha erinevaid makette, arvukaid näiteid erinevatest projektidest, koos selgituste ja kontseptsioonide tutvustuse ja renderpiltidega.
Vahendas Marika Ristmäe