Õppimas koolitunnist väljas

Loomise kuupäev 11.02.2025

5. veebruari õppekäigul Tallinnas osalesid G2.c KUMU ning G2.b ja G1.a rahvusraamatukogu  haridusprogrammis ning külastasid ühiselt Fotografiskat.

G2.b tutvus rahvusraamatukogu haridusprogrammis “Aardejaht” sellega, mida pakub Eesti Rahvusraamatukogu kooliõpilasele. Kuigi rahvusraamatukogu peamaja on veel remondis, on Narva mnt 11 hoones piisavalt põnevat, mida avastada ja mis gümnasistile vajalik. Kuigi jõudsime raamatukokku 20 minutit varem, kui kokku lepitud, tuldi meile kohe vastu ja saime ülesannetega alustatud. Enne „Aardejahti“ tutvustati meile, millega rahvusraamatukogu tegeleb, kui palju on selles teavikuid. „Aardejaht“ on interaktiivne teabeotsimise mäng, mille kaudu osalejad saavad kiire ülevaate, mida rahvusraamatukogu avakogud pakuvad. Õpilased tõstsid esile, et „Aardejaht“ oli väga põnev ja haarav viis panna raamatukogu tundma. Asjad, mida nad poleks kunagi varem omal jõul üles leidnud, on nüüd kergesti leitavad. Paljudele oli üllatus, et raamatukogust võivad laenutada kõik Eesti elanikud. „Eesti Rahvusraamatukogu külaskäik oli kasulik, sest kui Pärnus mõnda raamatut pole, siis Eesti Rahvusraamatukogus on see kindlasti olemas,“ kirjutas tagasisides Marileen Laagus. Teabeotsingu jaoks jaguneti rühmadeks, vastused pandi Padletisse ja kiiremad said lisaülesande. Pärast analüüsiti vastuseid koos. Artikli juures olevat kollaaži otsingutulemustest jagas meiega rahvusraamatukogu hariduskeskuse koolitusassistent Maarika Uusmaa.

Päeva teises pooles külastati Fotografiskat, kus giidid tutvustasid Shepard Fairey näitust „Fotosüntees“ ja kus omal käel vaadati Feng Li näitust „Valged ööd imedemaal“ ning Lembit Peegli „Peegel/Pildis“. Fairey on Ameerika kunstnik, kes alustas tänavakunstnikuna ja väljendab tänapäeval ennast väga paljudes tehnikates suurele auditooriumile. Tagasisides tõstsid õpilased esile, et nad olid õnnelikud, et kool andis jälle võimaluse Fotografiskat külastada, sest näitused on alati väga huvitavad, harivad ning kultuursed. Giid õpetas nägema ühiskonnaprotsesside kajastust noorte eneseväljenduses ja piiride katsumises; seda, kuidas kunstnik oma ühiskonnataju ja seisukohti väljendab; kuidas kujutav kunst, kirjandus, audiovisuaalne meedia, poliitika ja õigusteadus omavahel seotud on. Fairey loomingus on esmatähtis see, mis parasjagu ühiskonnas toimub, ta kasutab loomingus inimesi, kes sümboliseerivad tema jaoks muutust ja kriitilist mõtlemist. Meedia mängib olulist rolli tema sõnumite levitamisel, võimaldades kunstil jõuda laia auditooriumini. Giid juhtis tähelepanu tänavakunsti eripärale: kunsti loomine toimub avalikus ruumis, tänavakunst kutsub möödujat üles mõtlema ja tegutsema. Marileen Laaguse sõnul „Pani „Fotosünteesi” näitus mõtlema inimõiguste tähtsustele ja sellele, keda me laseme võimule, kes meie elu saavad mõjutada“. Näitusel said õpilased mõelda ka kunstniku muutumisele ajas: näitus hõlmas nii tema loometee esimesi kui viimaseid töid, see pani mõtlema sellele, et on normaalne, et ka inimese vaated, arusaamad aja jooksul muutuvad. 
Iseseisvalt vaadati veel kaht näitust. Tänava- ja moefotograaf Feng Li näitus „Valged ööd imedemaal“ avas tänava mängulisema poole. Sürreaalsete hetkede kujutamine oskusliku välklambitehnika ja kummaliste kompositsioonide kaudu pakkus mõtlemisainet igapäevaelu koomilisuse üle. Õpilased tõstsid esile, et just värvi ja valguse kasutus, huvitavate pildistamisnurkade leidmine köitis selle autori loomingu juures enim. 2025. aastal on Tallinn Euroopa spordipealinn ja Lembit Peegli esimene isikunäitus „Peegel/Pildis“ meenutas Eesti sportlaste ajaloolisi hetki. Mustvalged pildilood olid kõrvuti sinimustvalgete iseseisvuse taastanud olümpiavõitude fotodega, lisaks ligi 50 fotole sai vaadata filmikatkendeid intervjuudega, pressifotograafi akrediteerimiskaarte. 1936. aastal sündinud ja nooruses tõsiselt poksiga tegelenud fotograaf pildistab siiani.

Tunnid väljaspool kooli ei ole ainult vaheldus tavapärasele koolitunnile. Need avardavad silmaringi, lõimivad eri õppeained, ergutavad mõtlemist ja taju. Õpilased loodavad, et kool pakub ka tuleval aastal võimaluse näituse külastamiseks. KUMU ja Fotografiska õppekäigu korraldas Marika Ristmäe, õpilasi saatsid Eve Popp ja Tiina Saarits, Eesti Rahvusraamatukogu külastati õpetaja Kersti Jürgensoni saatel.

Kersti Jürgenson
 

Viimati muudetud 11.02.2025.