Avastades Euroopa mõõdet Dublini koolides

Erasmus+  koolitus “Structured Educational Visit to School/Institutes and Training Seminars in Ireland (Dublin)” 9.–15. veebruaril 2025 pakkus suurepärase võimaluse õppida tundma koos 7 Euroopa riigi kolleegiga Iirimaa haridussüsteemi, külastada Dublini koole, osaleda seminaridel ja töötubades, saada uusi kontakte, teha ettekandeid ja analüüse nähtu ning kogetu põhjal rahvusvahelistes rühmades. 

Koolitusel osalejad jagasid oma õpetaja ja õpetamiskogemusi, räägiti lisaks Iirimaa haridussüsteemile eri riikide haridussüsteemist, muredest ja rõõmudest,  kuidas toimub aineteülene lõiming, alates teadmiste, keelte, digivahendite lõimimisest, lõpetades teadvustatud õppimise, emakeelse sõnavara arendamise ja ennast juhtiva õppija kujundamisega. 

Iirimaa haridussüsteem erineb väga meie omast. Kooli lähevad lapsed juba 3-4. aastaselt, seda nimetatakse varajaseks alguseks, ehk early start. Seejärel 4-5 aastased ja 5-6 aastased lähevad algkooli süsteemi (junior infants, senior infants) ning peale seda algab Iirimaal algkooli/põhikooli osa ehk esimene aste (primary school/first level) , mida alustatakse peamiselt 6. aastaselt. Esimene aste kestab 6-12 eluaastani. Esimese astme käigus on õpilastel ka kohustus õppida kohalikku iiri keelt, sest see on üsnagi hääbunud erinevate kultuuriliste ja sõjaliste kokkupõrgetega Iirimaa ja Suurbritannia ajaloos. Esimese astme lõpetamisel (meie mõistes 6. klassi lõppedes) peavad õpilased tegema erinevaid teste, et saada järgmise astme koolidesse. Järgmine aste on teine aste ja edasine haridus (second level and further education), mis on jagatud kahte ossa. Esimene osa on juuniorite tsükkel (junior cycle), mis hõlmab meie mõistes põhikooli III kooliastet. Selle käigus valmistatakse õpilasi ette juuniori sertifikaadi (junior cert) eksamiteks ning selle lõppedes on võimalik noortel teha otsus enda tuleviku osas. Mõnes koolis on selle osa käigus juba sisse integreeritud erinevad oskustööd ja kursused (ehk nagu meil kutsekoolides) ning õpilased saavad põhikooli lõppedes teha juuniori sertifikaadi ning sellele lisaks saavad ka n-ö kutsetunnistuse. Edasine aste on seeniori tsükkel (senior cycle), mille alla käivad siis meie mõistes gümnaasiumid ja kutsekoolid.

Õppetund kestab enamasti 40 minutit. Õpilasi klassis on maksimaalselt 24. Koolides on kohustuslik kanda koolivormi. Õpilased koostavad endale ise tunniplaani, kus on kohustuslikud ained, valikained ja lisaks ained, mis pakuvad veel huvi. 15-16 aastaselt ehk meie mõistes kümnendas klassis on  õpilastel üleminekuaasta (transition year), mille programmi korraldab kool. Põhilistest õppeainetest õpitakse sel ajal inglise ja iiri keelt ning matemaatikat. Ülejäänud ained saab valida silmas pidades oma tulevikuplaane.Vaheaasta eesmärgiks on arendada õppimis-ja tööoskusi, vähendada hilisemat väljalangevust ülikoolidest ja samuti, et õpilased teekisid elus küpsemaid valikuid. Käiakse tööl,  tegeletakse vabatahtliku töö ja heategevus projektidega.

Suurem osa koolidest on katoliiklikud koolid, usuõpetus on kohustuslik põhikoolis, hiljem on see valikkursus. Haridussüsteemis on esindatud riigikoolid, erakoolid, ainult poistekoolid , ainult tüdrukute koolid, mis on üldjuhul pika ajaloo ja traditsioonidega. Uuemad koolid on segakoolid.

Koolituse käigus külastasime nelja eripalgelist kooli:

Nägime aktiivset digivahendite kasutamist, klassid olid varustatud interaktiivsete tahvlitega, õpilased kasutasid kas läpakaid või tahvleid. Lisaks oli väga hästi välja töötatud vaimse tervise toetamine- vestlused, vaiksed ruumid, telefonide keeld jms. Koolidel on range kodukord, põhjuseta puududa, hilineda, ebasündsalt käituda ei saa, välimus peab olema alati korrektne.

Näide Catholic University poiste kooli kodukorrast:

https://cus.ie/wp-content/uploads/2024/09/e8546dbb-b332-44ff-8be3-4837371df6ae_Code-Of-Acceptable-behaviour-Sep-24-2024.pdflink opens on new page

Oluline osa iiri koolides on õppeainete moodul nimega Well Being ehk heaolu. See toetab erinevate õppeainete ja tegevuste kaudu õpilaste vaimset, sotsiaalset, emotsionaalset ja füüsilist heaolu. Selle eesmärk on arendada laste eneseteadlikkust, olla terve, aidata ehitada eluks vajalikke oskusi, luua side kooli, kogukonna ja riigiga, et lastes areneks eetiline arusaamine maailmast. Suur rõhk on kehalisel kasvatusel, tervise-ja inimeseõpetusel, sotsiaalainetel ja politoloogial, kodundusel, käsitööl, kunstil, muusikal ja nõustamisel. Kunstiklassid on tõelised stuudiod. Poiste koolis(vanus 12-18) on 8 koori , mitu bändi ja  orkestrit. 

Koolides on iga päev pikk vahetund, 50 minutit, mille jooksul einestatakse, väideldakse, debateeritakse, esinetakse TED talk’idega, tegeldakse projektidega.

Kutsekoolis nimega Inchicore College of Future Education õpetatakse erialasid aiandusest, kunstist, meditsiinist, puutööst kuni lapsehoidmise ja etenduskunstideni. Õppetöö pikkus on tavaliselt üks aasta. Õppijatele pakutakse igakülgset karjäärinõustamist.

Lisaks haridussüsteemiga tutvumisele saime ülevaate Iirimaa ajaloost, keelest, loodusest, kujutavast kunstist, rahvakunstist  ja igapäevaelust. 

Koolituse “Structured Educational Visit to School/Institutes and Training Seminars in Ireland (Dublin)” korraldanud English Matters on töötanud alates 1999. aastast iseseisva organisatsioonina, keskendub muu hulgas ka õpetajakoolitustelemis lähtuvad õpetajate praktilisest vajadustest. Organisatsioon teeb koostööd üldharidus- ja ülikoolidega üle kogu Euroopa. Õpetajana on oluline olla avatud, end mitmekülgselt harida, ja seda “õpetajalt õpetajale” lähenemine pakubki. 

Anne-Maarja Tammaru ja Eve Popp

Avaldatud 04.03.2025. Viimati muudetud 04.03.2025.