Õppetöö

Huvitavat lugemistÕpilased soovitavad

,,Süü on tähtedel" John Michael Green

See raamat räägib 16-aastasest tüdrukust, kelle nimeks on Hazel Grace. Neiul on kilpnäärmevähk ning ta on elanud sellega juba aastaid. Raamatus kohtub ta Gusiga, kellel oli luuvähk, mille tõttu on ta kaotanud oma jala ja kannab nüüd proteesi. Raamatus räägitakse väga palju surmast ja haigustest, kuid olulisem on seal see, et me peaksime alati olema inimestele rohkem toeks. Ma soovitan seda teost inimestele, kes soovivad  lugeda midagi erilist. Sa ei kahetse, kui sa loed seda raamatut, või kui sa raamatut ei soovi lugeda, siis vaata selle põhjal tehtud filmi! (Rihard Järvesaar G1.b)

Raamat räägib 16-aastasest tüdrukust ja on kirjutatud minavormis. Tüdruku hea sõber August korraldas endale raamatu lõpus eelmatused. Need toimusid kaheksa päeva enne seda, kui ta päriselt suri. August oli lõpuks väsinud ning tal polnud jõudu haigusega võitlemiseks ning seetõttu korraldas ta sellise,,lahkumispeo”. Soovitaksin teistele kindlasti seda raamatut, kuna see on südantsoojendav. (Tüdruk G1.b)

Raamat räägib tüdrukust nimega Hazel Grace, kellel oli kilpnäärmevähk. Hazel läks haigete tugirühma, kus ta kohtus Augustus Watersiga, kellel oli luuvähk. Nende kahe vahel tekkis side, kuid esines ka palju muretsemist sellepärast, et keegi neist saab haiget. Soovitan seda raamatut neile, kellele meeldivad armulood, mis alati ei lõppe hästi. Raamat oli südantsoojendav, kuid oli ka palju kurbi kohti. Selle raamatu põhjal on tehtud ka film, mida samuti soovitan, kuid raamatus toimub palju rohkem sündmusi kui filmis. (Lorette Parts G1.b)

Mina soovitan just seda raamatut, kuna sellel on väga sügav mõte, millest kõik võiksid midagi õppida. Alati tuleb olla inimestele toeks ja püsida kõiges nende kõrval. Muidugi on seda ka huvitav lugeda ja see on kaasahaarav. Raamatus räägitakse kahest teismelisest, kellel mõlemal on erinevat tüüpi vähk, ja sellest, kuidas nad teineteisele tuge pakuvad. (Tüdruk G1.b)

 

,,Surelikud masinad" Philip Reeve

See raamat oli põnev ja kaasahaarav ning seda lugedes ei hakanud kordagi igav, sest kogu aeg toimus midagi huvitavat. Raamat ise räägib süngest tulevikust, kus maailm ei ole enam seesama, mis see oli enne. Maailma valitsevad linnad, millest kõige tugevam on London. London kavatseb taastada relva M.E.D.U.S.A., mille tõttu hävis kunagi peaaegu terve planeedi elu. Londonit üritavad peatada raamatu peategelased Tom ja Hester, kes satuvad igasugustesse seiklustesse. (Randy Ots G1.b)

Raamat oli üsna huvitav ja kaasahaarav, tulvil seiklusi ja köitvaid tegelasi. Teose peamine probleem on kogu maailma ohustava relva peatamine, milleks peategelased Tom ja Hester läbivad huvitavaid, samas ka tihtipeale üpris kurbi seiklusi. (Aleksander Krapp G1.b)

Minu arvates oli see raamat seiklusi täis ja väga põnev. Seda lugedes ei hakanud mul kordagi igav. Teoses oli palju põnevaid sündmusi, kuid oli ka hetki, mis olid kurvema sisuga ja panid mõtlema. Tegevus toimub kauges tulevikus, kus peale 60-minutilist sõda hävis suur osa maailmast. Tavalisi linnu enam ei eksisteeri ja nende asemele on tekkinud suured liikuvad linnad, neist kõige suurem ja võimsam on London. Raamatu kaks peategelast on Tom ja Hester, kes proovivad terve raamatu vältel peatada Londonit taaskasutamast sedasama tuumarelva, millega maailm sadu aastaid tagasi hävitati. (Henri Talts G1.b)

 

,,Läänerindel muutuseta” Erich Maria Remarque

Raamat räägib I maailmasõjast. Minategelaseks on peategelane, kes räägib oma seiklustest ja tegevustest sõja ajal. Teoses on palju tegelasi ja sündmusi. Soovitan seda teost, sest raamat on ajalooline ja seda on põnev lugeda. (Tüdruk G1.b)

Raamatu tegevus toimub I maailmasõja ajal. Tegevust kirjeldatakse läbi peategelase Pauli silmade. Ta räägib enda ja oma sõprade tegevustest ja seiklustest sõja ajal. Raamatus on väga palju erinevaid tegelasi, üheks huvitavamaks tegelaseks on näiteks Kantorek. Raamat on täis erinevaid seiklusi. Soovitan raamatut inimestele, kellele meeldivad pigem ajaloolised sündmused. (Tüdruk G1.b)

 

,,Napoleoni piraat” Wolfram zu Mondfeld

Ma soovitaks seda raamatut inimestele, kellele meeldivad ajalugu ja piraadid. Selles raamatus on palju tegevust eri paikades üle terve maailma. Teos oli isegi suhteliselt huvitav ja lühike ka, nii et see saab kiirelt läbi. (Markus Oja G1.b)

 

,,Koopia" Charlotte Kerner

Raamat räägib ühest edukast pianistist Irisest, kes ühel päeval avastab, et on haigestunud sclerosis multiplex´i. Ta on kogu oma elu olnud pühendunud karjäärile, seega pole Irisel ei peret ega järglasi. Iris pelgab seda mõtet, et temast ei jää peale tema surma midagi järele, kuid võõra mehega ei ole ta nõus last saama. Ühel päeval äratab Irises tähelepanu artikkel sellest, kuidas üks teadlane avastas kloonimise. Iris pöördub tema poole palvega, et teadlane looks talle kloonist lapse. Raamat kirjeldab Irise ja tema kaksikõe/lapse Siri suhtlust, kasvamist ning arengut. Minu arvates oli raamat natuke keerulisema sisuga, kuid siiski väga huvitavate keerdkäikudega. Teos pani mind teistmoodi mõtlema, soovitan soojalt. (Tüdruk G1.b)

 

,,Bird box” Josh Malerman

Soovitan seda raamatut ka teistele, kellele meeldivad õudusteosed. See teos räägib naisest, kes on rase ning kelle koduriiki tabab teatud haiguse tüvi. Tüve mõju väljendub selles, et kui inimene kuhugi vaatab ega hoia silmi suletuna, näeb ta oma surnuid lähedasi ning käitub ettearvamatult. Näiteks juhtus seal nii, et peategelase sõbranna sõitis autoga, ta kihutas meelega millegi otsa, tuli siis autost välja ning hüppas prügiauto ette. Peategelane proovib oma kahe lapsega selles tohuvabohus ellu jääda ning jõuda valitsuse korraldatud elukohta, kus nad saavad nii palju süüa, kui on elamiseks vaja. Seal on võimalik ka rahulikult ringi vaadata, kuna aknaid ega midagi muud seesugust pole, mille kaudu välismaailma näha ning ohtu sattuda. (Kris Talving G1.b)

 

,,A song for you" Robyn Crawford

Raamat räägib selle autori ja kuulsa lauljanna Whitney Houstoni elust. Selles teoses on välja toodud kõige tähtsamad ja huvitavamad sündmused, mis toimusid Whitney ja Robyni elus. Oli ka kuulujutte sellest, et Whitney ja Robyni vahel oli salajane armusuhe. Kahjuks sai teose lõpus lauljanna surma, mille põhjus oli seotud uimastite tarbimise ja tema mehe Bobby Browniga. Teoses oli ka räägitud sellest, kuidas Whitney sai maailmakuulsaks R&B ning popartistiks. Soovitan soojalt seda raamatut draama- ja muusikaarmastajatele. (Poiss G1.b)

 

,,Dubrovski” Aleksandr Puškin

Raamat räägib vanast vene ajast, täpsemalt sellest, kuidas tol ajal mõisnike elu käis ja kuidas kaks vana sõpra tülli läksid ja üks neist ära suri. Viimase poeg sai peale seda naabrionu peale kurjaks ja üritas teda tappa, kuni kohtas tema kaunist tütart ning otsustas jätta Kirila ellu. Raamat on täis seiklusi ja annab hea ettekujutuse selle kohta, milline oli elu 1700. aastatel Venemaal. Soovitan soojalt! (Riko Mattias Pelisaar G1.b)

 

,,Sinu jäljed”  Emily France

Raamat rääkis neljast noorest, kellest kolm hakkasid kummalistel põhjustel enda surnud lähedasi nägema. Algul arvasid nad kõik, et tuleneb stressist, kuid üheskoos selle üle arutades said nad aru, et näevad surnuid sellepärast, et nad kõik proovisid ühte keed kaela. Kee leidis ühe poisi isa, kes oli juba varem surnud. Nad hakkasid uurima, miks kee kandmisega sellised tagajärjed kaasnevad. Üks poistest leidis kaardi selle kohta, kust kee leiti, ja ta läks üksi järgmiseid juhtlõngu otsima. Ta leidis raamatu, milles oli kirjas, miks see kee võis surnute nägemist põhjustada. Selgus, et põhjus oligi selles, et noored polnud leinast üle saanud ega proovinudki lähedaste kaotusest üle saada. Lõpuks üritasid kõik tegelased eluga edasi minna ja peitsid kee ära. (Tüdruk G1.b)

Raamat räägib neljast 16aastasest noorest inimesest, kelle elust on keegi lähedane lahkunud. Nad said omavahel tuttavaks ühes grupis, kuhu kuulusid paljud noored, kes olid iseendaga pahuksis. Neil tekkis ustav sõprus ja nad rääkisid üksteisele kõigest. Ühel hetkel aga hakkasid kolm noort kordamööda nägema oma lahkunud lähedasi teiste inimeste kehades. Nad asusid uurima, mis sellise kummalise olukorra põhjustas ja kuidas seda muuta, ja said lõpuks teada, et probleem on selles, et nad pole lasknud lahkunud inimestel täielikult minna, ja osaliselt ka selles, et nad proovisid ühe poisi isa vana kaelakeed. (Tüdruk G1.b)

 

,,Murdumatu” Laura Hillenbrand

Minu arust on see teos väga hea ja ma soovitaks seda teistele ka, kuna selles raamatus juhtus igal leheküljel midagi põnevat. Teoses räägitakse ühes poisist, kellest saab 1936. aastal Saksamaal olümpiavõitja. Pärast olümpiavõitu satub ta sõtta, kus ta on lennukipiloot. Järsku tuleb talle Jaapani lennukiarmee vastu ja peategelane lastakse alla ning ta kukub koos oma viie sõbraga Vaiksesse ookeani. Nad hulbivad seal kokku poolteist kuud ja lõpuks jääb ellu vaid kaks meest. Pärast tulevad Jaapani sõdurid ja võtavad nad vangi, et sõja kohta infot saada. Peategelane saadetakse orjalaagrisse ja seal saab ta jaapanlaste käest peksa. Kui Jaapani ja Ameerika vahel sõlmitakse rahu, lastakse kõik vangid välja ja peategelane abiellub ning elab mugavat elu. (Mario Tael G1.b)

 

,,Tapjainstinkt” Shannon Greenland (S.E. Green)

Raamat räägib Lane’ist, keda huvitavad mõrvad. Ta uurib neid ja käib aikidootrennis. Et oma annet ära kasutada, hakkab kätte maksma kurjategijatele, kes on jäänud karistamata. Siis ilmub välja sarimõrvar, kes iga paari aasta tagant septembrikuus tapab kindlat tüüpi inimesi, ja Lane hakkab tema kohta uurima. Raamatul on ka teine osa. Teos on väga põnev ja soovitan seda kõigile, kellele meeldivad põnevad raamatud. (Poiss G1.b)

 

,,Rändavate pükste õeskond" Ann Brashares

Raamat räägib neljast sõbrast, kes veetsid esimest korda suve lahus. Teos räägib sellest, millised olukorrad tüdrukuid ees ootasid ja kuidas neid lahendati, ning ka sellest, kuidas nelik suve jooksul täiskasvanuks sai. Valisin raamatu, sest olen seda juba kaks korda lugenud ja siiski oli tahtmine uuesti lugeda. (Tüdruk G1.b)

 

,,Da Vinci kood" Dan Brown

Raamat räägib Robert Langdoni ja krüptoloog Sophie Neveu tegemistest pärast Pariisi Louvre'i muuseumis toimunud mõrva, mis paneb nad osalema Siioni kloostri ja Opus Dei vahelises lahingus Jeesus Kristuse ja Maarja Magdaleena ühise lapse sündimise üle. Raamat on väga põnev ja soovitan seda kõigile, kellele meeldivad salapärased teosed. (Ivo Järviste G1.b)

 

,,Rehepapp” Andrus Kivirähk

Teos ,,Rehepapp” räägib koomilises võtmes eestlaste raskest elust sakslaste võimu all. Raamatus on väga köitev sündmustik, samuti on Kivirähk lisanud raamatusse erinevaid müütilisi tegelasi. Teoses toimub kõike: varastamisest ja petmisest kuni lootusetu armastuslooni välja. Raamatu põhjal on ka tehtud film ,,November”, mis on pigem süngem, kuid annab hea ettekujutuse Eesti talurahvast 17. sajandil. Võin pidada Andrus Kivirähki oma üheks lemmikkirjanikuks just tema ainulaadse kirjutamisstiili tõttu. (Lotta Marie Noni G1.b)

 

,,Musta pori näkku” Mihkel Raud

Teos ,,Musta pori näkku” räägib Mihkel Raua elust 80ndatel. Lood selles raamatus pole kindlasti kõige süütumad, aga on see-eest kaasahaaravad. Enamik jutte keerlebki alkoholismi, vaimuhaigla, muusika ja mitmekesise seltskonna ümber. Raamatus on välja toodud mitmeid isikuid, kes on tänapäeval väga heal järjel, aga tol ajal ei olnud just kõige ,,puhtamad” poisid. Üks neist on Tarmo Kruusimäe, tuntud ka kui Kojamees, kes on praegu väärikas Riigikogu liige. Mulle meeldib see teos ja Raua kirjutamisstiil üleüldse seetõttu, et tal pole nn filtrit ehk ta kirjutab väga vabalt.

 

,,It ends with us" Colleen Hoover

Raamat räägib koduvägivallast ja sellest, kui raske on kasvada üles peres, kus see toimub, ning ka sellest, kuidas sellisest suhtest lahkuda. Kõike seda näeb läbi peategelase Lilly Bloomi silmade. Ta räägib oma praegusest elust ja lapsepõlvest. Raamatus on Lillyl raske hoida lubadust, mida ta oli endale väiksena andnud. Soovitan seda raamatut, kuna see aitab mõista koduvägivalla teemat täiesti uuest vaatenurgast. (Tüdruk G1.b)

 

,,The Mamba Mentality: How I Play“ Kobe Bryant

Raamat räägib Kobe Bryanti 20-aastasest korvpallikarjäärist. Ta seletab, kuidas ta valmistus mängudeks vaimselt ja füüsiliselt. Autor toob näiteid selle kohta, mida ta on teinud, et oma nõrkustest üle saada, ja annab nippe, kuidas saaksid seda teha ka lugejad. Soovitaksin seda raamatut sportlastele, kes soovivad teada saada, kuidas paremini trenni teha. (Poiss G1.b)

 

,,Vareste kuus” Leigh Bardugo

Raamat räägib kurjategijast Kaz Brekkerist, kes võtab ette ilmvõimatu missiooni, seda muidugi korraliku summa raha eest. Nimelt peab Brekker murdma sisse kohta, mida kutsutakse Jääkindluseks. See on vanglaks kõige hirmsamatele kurjategijatele ja koduks kõige osavamatele sõdalastele. Brekkeri ülesanne on on hiilida asutusse ilma, et keegi märkaks, ja tuua endaga välja pantvang, kes on tagaotsitav mitmes riigis. Selleks, et missioon õnnestuks, on tal vaja meeskonda, mille liikmed oleksid piisavalt hullud ja andekad sellise töö jaoks. Brekker teab täpselt, kes need viis kõige sobilikumat noorukit on. Soovitan raamatut inimestele, kes naudivad fantaasiaraamatuid ja sündmusterohket lugemist. (Angeliina Õunap G1.b)

 

,,To all the boys I've loved before” (eesti k. ,,Kõigile poistele, keda ma varem armastanud olen”) Jenny Han

Raamat räägib tüdrukust nimega Lara Jean, kes on oma elu jooksul kirjutanud armastuskirja kõikidele poistele, keda ta on armastanud. Lara Jeani armastuskirjad on olnud iga kord väga detailsed ja sisukad, ta on neisse kõik oma tunded valanud. Lara varjab oma kirju ja hoiab neid ühes rohelises lipsuga karbis, mille ta sai varalahkunud emalt. Kui Lara Jeani suur õde Margot läheb Šotimaale ülikooli, tunneb ta väike õde Katherine, et Lara Jean on väga üksik ja kurb. Selle tõttu saadab Kitty (Katherine) Lara Jeani armastuskirjad kõigile poistele laiali. Alguses on Lara Jean väga segaduses ega mõista, kuidas küll need kirjad välja said, kes need saatis ja kuidas see keegi neist teadis. Tal on palju küsimusi, aga nüüd peab ta tegelema hakkama probleemidega ja nende kirjade saajatega. Raamatust käib läbi hulganisti noortevahelist armastust, sellega kaasnevaid muresid/ probleeme, noortevahelisi konflikte ja armumisi. See teos on esimene osa pikemast loost, kokku on kolm raamatut ja need jutustavad lugu iga raamatuga aina edasi, kuni see kolmanda osa lõpus läbi saab. Soovitan seda raamatut lugeda neil, kellele meeldib noorteromantika ja komöödia segu, kuhu lisandub peotäis draamat. Raamat on tõesti huvitav ja kaasahaarav ning paneb lugedes pähe palju küsimusi. Seda lugedes igav igatahes ei hakka!  (Kes ei ole lugeja inimene, võib vaadata raamatute põhjal tehtud filme ;) ) (Jane Burk G1.b)

Raamat räägib teismelisest neiust Larast, kes oli kirjutanud armastuskirjad kõigile poistele, kes talle meeldinud on, kuid need endale jätnud. Lara õde Kitty arvas, et neiu on liiga üksik, ning otsustas salaja õe kirjad viiele erinevale poisile välja saata, kellest neli said kirjad kätte. Kolm kirja saanud poissi läksid Lara Jeaniga rääkima: tema vanema õe poiss Josh, tema endise parima sõbra Geni ekspoiss Peter ning Lucas tema koolist, kellele meeldisid samast soost isikud. Lara ja Lucas hakkasid hästi läbi saama ning Joshiga ta katkestas suhtlemise. Peter ja Gen läksid lahku ning selleks, et Geni kadedaks ajada, tegid Lara ja Peter kokkuleppe, et nad teesklevad, et on suhtes. See kestis mitu kuud ja enne suusareisi nad läksid tülli. Suusareisil nad veetsid koos aega, kuid koju naastes ajas Gen noored omavahel uuesti tülli. Lara rääkis kõigest oma vanemale õele Margotile ning soovitas neil omavahel asjad selgeks rääkida. Järgmisel päeval läks Lara kooli staadionile, kus Peteril oli äsja trenn lõppenud. Neiu rääkis poisile ära, et selle aja jooksul on Peter talle väga meeldima hakanud, ning selgus, et Peter tundis sedasama ka neiu vastu. (Tüdruk G1.b)

 

,,Kärbeste jumal” William Golding

Raamat räägib noortest poistest, kes satuvad II maailmasõja ajal õnnetuse tõttu üksikule saarele. Saarel ei ole täiskasvanuid ning poistel tuleb oma eluga ise hakkama saada, see aga osutub väga raskeks. Toimuvad mitmed tülid ning selle tõttu unustavad poisid, mis on tsivilisatsioon. Lapsed mõtlevad välja ka rituaale, peavad koosolekuid ja elu muutub täiesti metsikuks. Poisid usuvad, et saarel elab koletis, ja see ajab neile hirmu nahka, kuid seda ei leita üles. Lapsed mõtlevad tihti ka sellest, kuidas nad saarelt minema saaksid, ning iga virvendus annab neile lootust. Raamatu lõpus, peale paljude sündmuste möödumist, hakkab Jacki kamp Ralphile jahti pidama ning Ralph põgeneb nende eest. Ta põrkab rannas kokku ohvitseriga, kes suitsu tõttu nad üles leidis ja viis kõik poisid saarelt ära. Raamat oli huvitav ja soovitan seda neile, kellele meeldib lugeda veidi sügavama mõttega raamatuid. (Hendrik Püide G1.b)

 

,,Kuristik rukkis“ Jerome David Salinger

Raamat räägib noorest poisist Holdenist, kes visati halbade hinnete tõttu Pencey erakeskkoolist välja. Ühel ööl otsustab Holden, et ta põgeneb New Yorki ning võtab endale toa Edmontoni hotellis. Ta läheb õhtul baari ning teda pahandab see, et talle ei müüda alkoholi. Pärast linnas ringihulkumist otsustab ta hotelli tagasi minna, kuid seal pakub liftimees talle lõbutüdrukut, kellest Holden siiski keeldub, kuid ta peab ikkagi selle eest raha maksma. Ühel päeval otsustab Holden salaja koju minna, et külastada oma õde Phoebet. Ta veedab öö oma endise õpetaja Mr. Antoli juures. Poiss laseb sealt üpris kiiresti jalga ning otsustab, et ta ei lähegi koju ning sõidab ära ja rajab endale uue elu kusagil kaugel. Enne seda tahab ta aga oma õega hüvasti jätta ning nende vahel tekib vaidlus, kuna ka tüdruk tahab poisiga kaasa minna. Nad suunduvad loomaaeda, kus tüdruk sõidab karusselliga, ja Holden otsustab, et ta siiski ei põgenegi ära. (Kert Johan Sommer G1.b)

 

,,Fight Club” Chuck Palahniuk

Raamat räägib tavalisest mehest, kes tutvub tööreisil ühe isikuga, kelle nimi on Tyler. Tyler kutsub peategelase mahajäetud majja elama, kuhu nad seavad sisse omaalgatusliku kaklusklubi. Peategelasel kaob üsna kiiresti oma klubi üle võim, sest Tyler on võtnud ühingust parimad liikmed, kellega ta plaanib kesklinna õhku lasta. Loo lõpus näemegi, kuidas peategelane proovib saada Tylerist jagu samal ajal, kui ta võitleb omaenda vaimsete probleemidega. (Evan Aaron Martin G1.b)

 

,,Tom Sawyer” Mark Twain

Raamat räägib noorest poisist nimega Tom, kes oli üks väga kaval inimene. Ta pani näiteks teisi inimesi tema eest töid ära tegema. Ühel hetkel nägi Tom kolme varast, kellest üks tappis teise ära ja teos süüdistati kolmandat. Kuna kolmas oli purjus, arvas ka tema, et ta ise tegigi seda. Soovitan seda teost inimestele, kellele meeldivad põnevikud. (Poiss G1.b)

 

Õpilased soovitavad

,,Süü on tähtedel" John Michael Green

See raamat räägib 16-aastasest tüdrukust, kelle nimeks on Hazel Grace. Neiul on kilpnäärmevähk ning ta on elanud sellega juba aastaid. Raamatus kohtub ta Gusiga, kellel oli luuvähk, mille tõttu on ta kaotanud oma jala ja kannab nüüd proteesi. Raamatus räägitakse väga palju surmast ja haigustest, kuid olulisem on seal see, et me peaksime alati olema inimestele rohkem toeks. Ma soovitan seda teost inimestele, kes soovivad  lugeda midagi erilist. Sa ei kahetse, kui sa loed seda raamatut, või kui sa raamatut ei soovi lugeda, siis vaata selle põhjal tehtud filmi! (Rihard Järvesaar G1.b)

Raamat räägib 16-aastasest tüdrukust ja on kirjutatud minavormis. Tüdruku hea sõber August korraldas endale raamatu lõpus eelmatused. Need toimusid kaheksa päeva enne seda, kui ta päriselt suri. August oli lõpuks väsinud ning tal polnud jõudu haigusega võitlemiseks ning seetõttu korraldas ta sellise,,lahkumispeo”. Soovitaksin teistele kindlasti seda raamatut, kuna see on südantsoojendav. (Tüdruk G1.b)

Raamat räägib tüdrukust nimega Hazel Grace, kellel oli kilpnäärmevähk. Hazel läks haigete tugirühma, kus ta kohtus Augustus Watersiga, kellel oli luuvähk. Nende kahe vahel tekkis side, kuid esines ka palju muretsemist sellepärast, et keegi neist saab haiget. Soovitan seda raamatut neile, kellele meeldivad armulood, mis alati ei lõppe hästi. Raamat oli südantsoojendav, kuid oli ka palju kurbi kohti. Selle raamatu põhjal on tehtud ka film, mida samuti soovitan, kuid raamatus toimub palju rohkem sündmusi kui filmis. (Lorette Parts G1.b)

Mina soovitan just seda raamatut, kuna sellel on väga sügav mõte, millest kõik võiksid midagi õppida. Alati tuleb olla inimestele toeks ja püsida kõiges nende kõrval. Muidugi on seda ka huvitav lugeda ja see on kaasahaarav. Raamatus räägitakse kahest teismelisest, kellel mõlemal on erinevat tüüpi vähk, ja sellest, kuidas nad teineteisele tuge pakuvad. (Tüdruk G1.b)

 

,,Surelikud masinad" Philip Reeve

See raamat oli põnev ja kaasahaarav ning seda lugedes ei hakanud kordagi igav, sest kogu aeg toimus midagi huvitavat. Raamat ise räägib süngest tulevikust, kus maailm ei ole enam seesama, mis see oli enne. Maailma valitsevad linnad, millest kõige tugevam on London. London kavatseb taastada relva M.E.D.U.S.A., mille tõttu hävis kunagi peaaegu terve planeedi elu. Londonit üritavad peatada raamatu peategelased Tom ja Hester, kes satuvad igasugustesse seiklustesse. (Randy Ots G1.b)

Raamat oli üsna huvitav ja kaasahaarav, tulvil seiklusi ja köitvaid tegelasi. Teose peamine probleem on kogu maailma ohustava relva peatamine, milleks peategelased Tom ja Hester läbivad huvitavaid, samas ka tihtipeale üpris kurbi seiklusi. (Aleksander Krapp G1.b)

Minu arvates oli see raamat seiklusi täis ja väga põnev. Seda lugedes ei hakanud mul kordagi igav. Teoses oli palju põnevaid sündmusi, kuid oli ka hetki, mis olid kurvema sisuga ja panid mõtlema. Tegevus toimub kauges tulevikus, kus peale 60-minutilist sõda hävis suur osa maailmast. Tavalisi linnu enam ei eksisteeri ja nende asemele on tekkinud suured liikuvad linnad, neist kõige suurem ja võimsam on London. Raamatu kaks peategelast on Tom ja Hester, kes proovivad terve raamatu vältel peatada Londonit taaskasutamast sedasama tuumarelva, millega maailm sadu aastaid tagasi hävitati. (Henri Talts G1.b)

 

,,Läänerindel muutuseta” Erich Maria Remarque

Raamat räägib I maailmasõjast. Minategelaseks on peategelane, kes räägib oma seiklustest ja tegevustest sõja ajal. Teoses on palju tegelasi ja sündmusi. Soovitan seda teost, sest raamat on ajalooline ja seda on põnev lugeda. (Tüdruk G1.b)

Raamatu tegevus toimub I maailmasõja ajal. Tegevust kirjeldatakse läbi peategelase Pauli silmade. Ta räägib enda ja oma sõprade tegevustest ja seiklustest sõja ajal. Raamatus on väga palju erinevaid tegelasi, üheks huvitavamaks tegelaseks on näiteks Kantorek. Raamat on täis erinevaid seiklusi. Soovitan raamatut inimestele, kellele meeldivad pigem ajaloolised sündmused. (Tüdruk G1.b)

 

,,Napoleoni piraat” Wolfram zu Mondfeld

Ma soovitaks seda raamatut inimestele, kellele meeldivad ajalugu ja piraadid. Selles raamatus on palju tegevust eri paikades üle terve maailma. Teos oli isegi suhteliselt huvitav ja lühike ka, nii et see saab kiirelt läbi. (Markus Oja G1.b)

 

,,Koopia" Charlotte Kerner

Raamat räägib ühest edukast pianistist Irisest, kes ühel päeval avastab, et on haigestunud sclerosis multiplex´i. Ta on kogu oma elu olnud pühendunud karjäärile, seega pole Irisel ei peret ega järglasi. Iris pelgab seda mõtet, et temast ei jää peale tema surma midagi järele, kuid võõra mehega ei ole ta nõus last saama. Ühel päeval äratab Irises tähelepanu artikkel sellest, kuidas üks teadlane avastas kloonimise. Iris pöördub tema poole palvega, et teadlane looks talle kloonist lapse. Raamat kirjeldab Irise ja tema kaksikõe/lapse Siri suhtlust, kasvamist ning arengut. Minu arvates oli raamat natuke keerulisema sisuga, kuid siiski väga huvitavate keerdkäikudega. Teos pani mind teistmoodi mõtlema, soovitan soojalt. (Tüdruk G1.b)

 

,,Bird box” Josh Malerman

Soovitan seda raamatut ka teistele, kellele meeldivad õudusteosed. See teos räägib naisest, kes on rase ning kelle koduriiki tabab teatud haiguse tüvi. Tüve mõju väljendub selles, et kui inimene kuhugi vaatab ega hoia silmi suletuna, näeb ta oma surnuid lähedasi ning käitub ettearvamatult. Näiteks juhtus seal nii, et peategelase sõbranna sõitis autoga, ta kihutas meelega millegi otsa, tuli siis autost välja ning hüppas prügiauto ette. Peategelane proovib oma kahe lapsega selles tohuvabohus ellu jääda ning jõuda valitsuse korraldatud elukohta, kus nad saavad nii palju süüa, kui on elamiseks vaja. Seal on võimalik ka rahulikult ringi vaadata, kuna aknaid ega midagi muud seesugust pole, mille kaudu välismaailma näha ning ohtu sattuda. (Kris Talving G1.b)

 

,,A song for you" Robyn Crawford

Raamat räägib selle autori ja kuulsa lauljanna Whitney Houstoni elust. Selles teoses on välja toodud kõige tähtsamad ja huvitavamad sündmused, mis toimusid Whitney ja Robyni elus. Oli ka kuulujutte sellest, et Whitney ja Robyni vahel oli salajane armusuhe. Kahjuks sai teose lõpus lauljanna surma, mille põhjus oli seotud uimastite tarbimise ja tema mehe Bobby Browniga. Teoses oli ka räägitud sellest, kuidas Whitney sai maailmakuulsaks R&B ning popartistiks. Soovitan soojalt seda raamatut draama- ja muusikaarmastajatele. (Poiss G1.b)

 

,,Dubrovski” Aleksandr Puškin

Raamat räägib vanast vene ajast, täpsemalt sellest, kuidas tol ajal mõisnike elu käis ja kuidas kaks vana sõpra tülli läksid ja üks neist ära suri. Viimase poeg sai peale seda naabrionu peale kurjaks ja üritas teda tappa, kuni kohtas tema kaunist tütart ning otsustas jätta Kirila ellu. Raamat on täis seiklusi ja annab hea ettekujutuse selle kohta, milline oli elu 1700. aastatel Venemaal. Soovitan soojalt! (Riko Mattias Pelisaar G1.b)

 

,,Sinu jäljed”  Emily France

Raamat rääkis neljast noorest, kellest kolm hakkasid kummalistel põhjustel enda surnud lähedasi nägema. Algul arvasid nad kõik, et tuleneb stressist, kuid üheskoos selle üle arutades said nad aru, et näevad surnuid sellepärast, et nad kõik proovisid ühte keed kaela. Kee leidis ühe poisi isa, kes oli juba varem surnud. Nad hakkasid uurima, miks kee kandmisega sellised tagajärjed kaasnevad. Üks poistest leidis kaardi selle kohta, kust kee leiti, ja ta läks üksi järgmiseid juhtlõngu otsima. Ta leidis raamatu, milles oli kirjas, miks see kee võis surnute nägemist põhjustada. Selgus, et põhjus oligi selles, et noored polnud leinast üle saanud ega proovinudki lähedaste kaotusest üle saada. Lõpuks üritasid kõik tegelased eluga edasi minna ja peitsid kee ära. (Tüdruk G1.b)

Raamat räägib neljast 16aastasest noorest inimesest, kelle elust on keegi lähedane lahkunud. Nad said omavahel tuttavaks ühes grupis, kuhu kuulusid paljud noored, kes olid iseendaga pahuksis. Neil tekkis ustav sõprus ja nad rääkisid üksteisele kõigest. Ühel hetkel aga hakkasid kolm noort kordamööda nägema oma lahkunud lähedasi teiste inimeste kehades. Nad asusid uurima, mis sellise kummalise olukorra põhjustas ja kuidas seda muuta, ja said lõpuks teada, et probleem on selles, et nad pole lasknud lahkunud inimestel täielikult minna, ja osaliselt ka selles, et nad proovisid ühe poisi isa vana kaelakeed. (Tüdruk G1.b)

 

,,Murdumatu” Laura Hillenbrand

Minu arust on see teos väga hea ja ma soovitaks seda teistele ka, kuna selles raamatus juhtus igal leheküljel midagi põnevat. Teoses räägitakse ühes poisist, kellest saab 1936. aastal Saksamaal olümpiavõitja. Pärast olümpiavõitu satub ta sõtta, kus ta on lennukipiloot. Järsku tuleb talle Jaapani lennukiarmee vastu ja peategelane lastakse alla ning ta kukub koos oma viie sõbraga Vaiksesse ookeani. Nad hulbivad seal kokku poolteist kuud ja lõpuks jääb ellu vaid kaks meest. Pärast tulevad Jaapani sõdurid ja võtavad nad vangi, et sõja kohta infot saada. Peategelane saadetakse orjalaagrisse ja seal saab ta jaapanlaste käest peksa. Kui Jaapani ja Ameerika vahel sõlmitakse rahu, lastakse kõik vangid välja ja peategelane abiellub ning elab mugavat elu. (Mario Tael G1.b)

 

,,Tapjainstinkt” Shannon Greenland (S.E. Green)

Raamat räägib Lane’ist, keda huvitavad mõrvad. Ta uurib neid ja käib aikidootrennis. Et oma annet ära kasutada, hakkab kätte maksma kurjategijatele, kes on jäänud karistamata. Siis ilmub välja sarimõrvar, kes iga paari aasta tagant septembrikuus tapab kindlat tüüpi inimesi, ja Lane hakkab tema kohta uurima. Raamatul on ka teine osa. Teos on väga põnev ja soovitan seda kõigile, kellele meeldivad põnevad raamatud. (Poiss G1.b)

 

,,Rändavate pükste õeskond" Ann Brashares

Raamat räägib neljast sõbrast, kes veetsid esimest korda suve lahus. Teos räägib sellest, millised olukorrad tüdrukuid ees ootasid ja kuidas neid lahendati, ning ka sellest, kuidas nelik suve jooksul täiskasvanuks sai. Valisin raamatu, sest olen seda juba kaks korda lugenud ja siiski oli tahtmine uuesti lugeda. (Tüdruk G1.b)

 

,,Da Vinci kood" Dan Brown

Raamat räägib Robert Langdoni ja krüptoloog Sophie Neveu tegemistest pärast Pariisi Louvre'i muuseumis toimunud mõrva, mis paneb nad osalema Siioni kloostri ja Opus Dei vahelises lahingus Jeesus Kristuse ja Maarja Magdaleena ühise lapse sündimise üle. Raamat on väga põnev ja soovitan seda kõigile, kellele meeldivad salapärased teosed. (Ivo Järviste G1.b)

 

,,Rehepapp” Andrus Kivirähk

Teos ,,Rehepapp” räägib koomilises võtmes eestlaste raskest elust sakslaste võimu all. Raamatus on väga köitev sündmustik, samuti on Kivirähk lisanud raamatusse erinevaid müütilisi tegelasi. Teoses toimub kõike: varastamisest ja petmisest kuni lootusetu armastuslooni välja. Raamatu põhjal on ka tehtud film ,,November”, mis on pigem süngem, kuid annab hea ettekujutuse Eesti talurahvast 17. sajandil. Võin pidada Andrus Kivirähki oma üheks lemmikkirjanikuks just tema ainulaadse kirjutamisstiili tõttu. (Lotta Marie Noni G1.b)

 

,,Musta pori näkku” Mihkel Raud

Teos ,,Musta pori näkku” räägib Mihkel Raua elust 80ndatel. Lood selles raamatus pole kindlasti kõige süütumad, aga on see-eest kaasahaaravad. Enamik jutte keerlebki alkoholismi, vaimuhaigla, muusika ja mitmekesise seltskonna ümber. Raamatus on välja toodud mitmeid isikuid, kes on tänapäeval väga heal järjel, aga tol ajal ei olnud just kõige ,,puhtamad” poisid. Üks neist on Tarmo Kruusimäe, tuntud ka kui Kojamees, kes on praegu väärikas Riigikogu liige. Mulle meeldib see teos ja Raua kirjutamisstiil üleüldse seetõttu, et tal pole nn filtrit ehk ta kirjutab väga vabalt.

 

,,It ends with us" Colleen Hoover

Raamat räägib koduvägivallast ja sellest, kui raske on kasvada üles peres, kus see toimub, ning ka sellest, kuidas sellisest suhtest lahkuda. Kõike seda näeb läbi peategelase Lilly Bloomi silmade. Ta räägib oma praegusest elust ja lapsepõlvest. Raamatus on Lillyl raske hoida lubadust, mida ta oli endale väiksena andnud. Soovitan seda raamatut, kuna see aitab mõista koduvägivalla teemat täiesti uuest vaatenurgast. (Tüdruk G1.b)

 

,,The Mamba Mentality: How I Play“ Kobe Bryant

Raamat räägib Kobe Bryanti 20-aastasest korvpallikarjäärist. Ta seletab, kuidas ta valmistus mängudeks vaimselt ja füüsiliselt. Autor toob näiteid selle kohta, mida ta on teinud, et oma nõrkustest üle saada, ja annab nippe, kuidas saaksid seda teha ka lugejad. Soovitaksin seda raamatut sportlastele, kes soovivad teada saada, kuidas paremini trenni teha. (Poiss G1.b)

 

,,Vareste kuus” Leigh Bardugo

Raamat räägib kurjategijast Kaz Brekkerist, kes võtab ette ilmvõimatu missiooni, seda muidugi korraliku summa raha eest. Nimelt peab Brekker murdma sisse kohta, mida kutsutakse Jääkindluseks. See on vanglaks kõige hirmsamatele kurjategijatele ja koduks kõige osavamatele sõdalastele. Brekkeri ülesanne on on hiilida asutusse ilma, et keegi märkaks, ja tuua endaga välja pantvang, kes on tagaotsitav mitmes riigis. Selleks, et missioon õnnestuks, on tal vaja meeskonda, mille liikmed oleksid piisavalt hullud ja andekad sellise töö jaoks. Brekker teab täpselt, kes need viis kõige sobilikumat noorukit on. Soovitan raamatut inimestele, kes naudivad fantaasiaraamatuid ja sündmusterohket lugemist. (Angeliina Õunap G1.b)

 

,,To all the boys I've loved before” (eesti k. ,,Kõigile poistele, keda ma varem armastanud olen”) Jenny Han

Raamat räägib tüdrukust nimega Lara Jean, kes on oma elu jooksul kirjutanud armastuskirja kõikidele poistele, keda ta on armastanud. Lara Jeani armastuskirjad on olnud iga kord väga detailsed ja sisukad, ta on neisse kõik oma tunded valanud. Lara varjab oma kirju ja hoiab neid ühes rohelises lipsuga karbis, mille ta sai varalahkunud emalt. Kui Lara Jeani suur õde Margot läheb Šotimaale ülikooli, tunneb ta väike õde Katherine, et Lara Jean on väga üksik ja kurb. Selle tõttu saadab Kitty (Katherine) Lara Jeani armastuskirjad kõigile poistele laiali. Alguses on Lara Jean väga segaduses ega mõista, kuidas küll need kirjad välja said, kes need saatis ja kuidas see keegi neist teadis. Tal on palju küsimusi, aga nüüd peab ta tegelema hakkama probleemidega ja nende kirjade saajatega. Raamatust käib läbi hulganisti noortevahelist armastust, sellega kaasnevaid muresid/ probleeme, noortevahelisi konflikte ja armumisi. See teos on esimene osa pikemast loost, kokku on kolm raamatut ja need jutustavad lugu iga raamatuga aina edasi, kuni see kolmanda osa lõpus läbi saab. Soovitan seda raamatut lugeda neil, kellele meeldib noorteromantika ja komöödia segu, kuhu lisandub peotäis draamat. Raamat on tõesti huvitav ja kaasahaarav ning paneb lugedes pähe palju küsimusi. Seda lugedes igav igatahes ei hakka!  (Kes ei ole lugeja inimene, võib vaadata raamatute põhjal tehtud filme ;) ) (Jane Burk G1.b)

Raamat räägib teismelisest neiust Larast, kes oli kirjutanud armastuskirjad kõigile poistele, kes talle meeldinud on, kuid need endale jätnud. Lara õde Kitty arvas, et neiu on liiga üksik, ning otsustas salaja õe kirjad viiele erinevale poisile välja saata, kellest neli said kirjad kätte. Kolm kirja saanud poissi läksid Lara Jeaniga rääkima: tema vanema õe poiss Josh, tema endise parima sõbra Geni ekspoiss Peter ning Lucas tema koolist, kellele meeldisid samast soost isikud. Lara ja Lucas hakkasid hästi läbi saama ning Joshiga ta katkestas suhtlemise. Peter ja Gen läksid lahku ning selleks, et Geni kadedaks ajada, tegid Lara ja Peter kokkuleppe, et nad teesklevad, et on suhtes. See kestis mitu kuud ja enne suusareisi nad läksid tülli. Suusareisil nad veetsid koos aega, kuid koju naastes ajas Gen noored omavahel uuesti tülli. Lara rääkis kõigest oma vanemale õele Margotile ning soovitas neil omavahel asjad selgeks rääkida. Järgmisel päeval läks Lara kooli staadionile, kus Peteril oli äsja trenn lõppenud. Neiu rääkis poisile ära, et selle aja jooksul on Peter talle väga meeldima hakanud, ning selgus, et Peter tundis sedasama ka neiu vastu. (Tüdruk G1.b)

 

,,Kärbeste jumal” William Golding

Raamat räägib noortest poistest, kes satuvad II maailmasõja ajal õnnetuse tõttu üksikule saarele. Saarel ei ole täiskasvanuid ning poistel tuleb oma eluga ise hakkama saada, see aga osutub väga raskeks. Toimuvad mitmed tülid ning selle tõttu unustavad poisid, mis on tsivilisatsioon. Lapsed mõtlevad välja ka rituaale, peavad koosolekuid ja elu muutub täiesti metsikuks. Poisid usuvad, et saarel elab koletis, ja see ajab neile hirmu nahka, kuid seda ei leita üles. Lapsed mõtlevad tihti ka sellest, kuidas nad saarelt minema saaksid, ning iga virvendus annab neile lootust. Raamatu lõpus, peale paljude sündmuste möödumist, hakkab Jacki kamp Ralphile jahti pidama ning Ralph põgeneb nende eest. Ta põrkab rannas kokku ohvitseriga, kes suitsu tõttu nad üles leidis ja viis kõik poisid saarelt ära. Raamat oli huvitav ja soovitan seda neile, kellele meeldib lugeda veidi sügavama mõttega raamatuid. (Hendrik Püide G1.b)

 

,,Kuristik rukkis“ Jerome David Salinger

Raamat räägib noorest poisist Holdenist, kes visati halbade hinnete tõttu Pencey erakeskkoolist välja. Ühel ööl otsustab Holden, et ta põgeneb New Yorki ning võtab endale toa Edmontoni hotellis. Ta läheb õhtul baari ning teda pahandab see, et talle ei müüda alkoholi. Pärast linnas ringihulkumist otsustab ta hotelli tagasi minna, kuid seal pakub liftimees talle lõbutüdrukut, kellest Holden siiski keeldub, kuid ta peab ikkagi selle eest raha maksma. Ühel päeval otsustab Holden salaja koju minna, et külastada oma õde Phoebet. Ta veedab öö oma endise õpetaja Mr. Antoli juures. Poiss laseb sealt üpris kiiresti jalga ning otsustab, et ta ei lähegi koju ning sõidab ära ja rajab endale uue elu kusagil kaugel. Enne seda tahab ta aga oma õega hüvasti jätta ning nende vahel tekib vaidlus, kuna ka tüdruk tahab poisiga kaasa minna. Nad suunduvad loomaaeda, kus tüdruk sõidab karusselliga, ja Holden otsustab, et ta siiski ei põgenegi ära. (Kert Johan Sommer G1.b)

 

,,Fight Club” Chuck Palahniuk

Raamat räägib tavalisest mehest, kes tutvub tööreisil ühe isikuga, kelle nimi on Tyler. Tyler kutsub peategelase mahajäetud majja elama, kuhu nad seavad sisse omaalgatusliku kaklusklubi. Peategelasel kaob üsna kiiresti oma klubi üle võim, sest Tyler on võtnud ühingust parimad liikmed, kellega ta plaanib kesklinna õhku lasta. Loo lõpus näemegi, kuidas peategelane proovib saada Tylerist jagu samal ajal, kui ta võitleb omaenda vaimsete probleemidega. (Evan Aaron Martin G1.b)

 

,,Tom Sawyer” Mark Twain

Raamat räägib noorest poisist nimega Tom, kes oli üks väga kaval inimene. Ta pani näiteks teisi inimesi tema eest töid ära tegema. Ühel hetkel nägi Tom kolme varast, kellest üks tappis teise ära ja teos süüdistati kolmandat. Kuna kolmas oli purjus, arvas ka tema, et ta ise tegigi seda. Soovitan seda teost inimestele, kellele meeldivad põnevikud. (Poiss G1.b)